Z bazą, czy bez? Jak odpowiednio dobrać pierwsze foteliki samochodowe?

Foteliki samochodowe dla niemowlaka, czyli specjalne wymagania

 

Na początku warto zaznaczyć, że fotele dla niemowląt znacznie różnią się od fotelików samochodowych dla starszych dzieciaków. Największa różnicę stanowi to, że służą one nie tylko jako zabezpieczenie w czasie jazdy, ale też bardzo często, jako nosidełka. W przeciwieństwie do modeli dla starszych nie są też montowane na stałe w samochodach. Wiele siedzisk możemy również doczepić do stelaży wózkowych. Ta wielofunkcyjność jest obecnie standardem, jak możemy się przekonać odwiedzając stronę pierwszego z brzegu sklepu, jaki zajmuje się fotelikami. (Przykładem może być Centrum Fotelików, jakiego siedziska znajdziecie w tym miejscu: centrumfotelikow.pl/k/foteliki-samochodowe). Na co jednak powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy ich wyborze?

Z bazą montażową, czy bez?

 

Jedną z kwestii nad jaką często zastanawiają się rodzice przy kupnie fotelika samochodowego – w szczególności tego pierwszego – jest to, czy warto wyposażyć się w bazę do niego. Z pewnością nie zaszkodzi! Baza montażowa, jak wskazuje sama nazwa, pozwala w łatwy sposób zamontować fotelik, a także zapewnia mu większą stabilność w czasie jazdy. W przeciwieństwie do fotelika możemy pozostawić ją w aucie na stałe i tylko doczepiać do niej fotelik przy okazji wyjazdów. Ta funkcja ma duże znaczenie, gdy dzieckiem opiekuje się ktoś inny –  opiekunka, czy też dziadkowie. W przeciwieństwie do nas, rodziców, nie zawsze wiedzą oni, jak zamontować siedzisko. Oczywiście warto ich odpowiednio poinstruować na ten temat, jednak baza może okazać się świetnym rozwiązaniem w takich sytuacjach, gdyż znacząco ułatwia montaż.

 

Co natomiast z samym bezpieczeństwem dziecka na drodze? One interesuje nas przecież najbardziej. Jak pokazują testy zderzeniowe, bazy zapewniają minimalnie większe zabezpieczenie w czasie jazdy. Jest ono większe w przypadku zderzeń bocznych, niż czołowych. Z tego też powodu doradzamy kupno bazy montażowej głównie tym, którym zależy na wygodzie użytkowania, gdyż na samo bezpieczeństwo nie wpływa ona zbyt znacząco.

Sprawdzone marki

 

Kolejna ważna kwestia to dobór odpowiedniej marki. Nie kupujmy fotelików nieznanych firm, choćby były w bardzo atrakcyjnych cenach. Kupno fotelika uznanego producenta to nie tylko gwarant bezpieczeństwa naszych pociech w czasie jazdy samochodem, ale też pewność, że posłuży nam on jak najdłużej. Choć jak przecież powszechnie wiadomo, pierwsze foteliki to i tak zakup na kilka miesięcy.. Cóż zrobić, dzieci w końcu tak szybko rosną.