Metoda FED u dzieci – co musisz o niej wiedzieć?

Wady postawy, związane w głównej mierze z kręgosłupem, to prawdziwa choroba naszych czasów. Często zdarza się, że tradycyjne metody ich leczenia, jak np. klasyczna rehabilitacja, zawodzą. Co wtedy zrobić? Na szczęście na rynku zabiegów medycznych znajdziemy całe spektrum sposobów na leczenie nieprawidłowości postawy. Do jednego z najbardziej popularnych należy tzw. metoda FED, jakiej poświęcony jest niniejszy artykuł. Zapraszamy do lektury wszystkich, którzy borykają się z krzywymi plecami, a także tych, jacy chcą uchronić przed nimi bliskich.

 

Wady kręgosłupa, czyli..?

 

Do najbardziej rozpowszechnionych wad postawy z jakimi borykają się obecnie ludzie na całym świecie, należy lordoza, skolioza oraz kifoza. Ta niechlubna trójca nęka szczególnie dzieci oraz młodzież. Skąd biorą się takie problemy? To w głównej mierze skutek nieprawidłowej postawy kręgosłupa, a także niezdrowego trybu życia. Oczywiście, zdarzają się również wady postawy uwarunkowane genetycznie, jednak należą one do rzadkości w dzisiejszych czasach. Jak skutecznie poradzić sobie z kifozą, lordozą, lub skoliozą, jeśli na zapobieganie jest już za późno? Odpowiedź na to pytanie przedstawiamy poniżej.

Jak działa metoda FED?

 

Metoda ta została opracowana przez portugalskiego lekarza, Santosa Fernandeza, światowej sławy specjalistę w zakresie leczenia wad kręgosłupa. Od momentu powstania święci ona prawdziwe tryumfy wśród pacjentów na całym świecie. Na czym polega jej fenomen? Przede wszystkim należy podkreślić jej wysoką skuteczność, jaką nie mogą pochwalić się inne rodzaje zabiegów, a także nieinwazyjność. Ta ostatnia kwestia ma szczególne znaczenie w przypadku poważnych deformacji kręgosłupa, np. po wypadkach, pozwala bowiem na ich leczenie bez konieczności kładzenia pacjenta na stole operacyjnym. Jest więc ona często ostatnim ratunkiem.

 

Jak wygląda samo leczenie metodą FED? Jego najważniejszy element, oprócz oczywiście samego pacjenta, stanowi tak zwane urządzenie FED, pozwalające na zwiększenie długości kręgosłupa, a równocześnie jego stabilizację. Seria sesji połączonych z ćwiczeniami może sprawić, że nasze plecy wrócą do swojej dawnej normy szybciej, niż moglibyśmy się tego spodziewać. Więcej informacji na temat przebiegu leczenia, znajdziecie na stronie centrum FEDmed, pod tym adresem: fedmed.com.pl/oferta/metoda-f-e-d.

Profilaktyka przede wszystkim

 

Pamiętajmy, że wielu problemów z kręgosłupem da się uniknąć dzięki przestrzeganiu kilku prostych zasad. Większość z nich dotyczy przede wszystkim prawidłowej postawy w czasie nauki,  jeśli mówimy o najmłodszych, czy też pracy w przypadku dorosłych. To w jakiej pozycji spędzamy dużą część dnia, czy to w szkole, czy w pracy, a potem przed biurkiem / na kanapie w domu, przekłada się wprost bezpośrednio na stan naszego kręgosłupa. Równie ważny jest zdrowy tryb życia, a więc solidna dawka aktywności fizycznej oraz zdrowe odżywianie. To ostatnie ma szczególne znaczenie w okresie gwałtownego rozwoju u dzieci, kiedy to kształtuje się ich kościec. Jednak również dorośli nie powinni zapominać o tych kwestiach. Pozwoli to uniknąć w przyszłości korzystania z leczenia w rodzaju metody FED. Lepiej pomyśleć o tym zawczasu, niż potem wydawać krocie na rehabilitację swoją, lub dzieci.