Ciąża

Dbając o siebie, dbasz o dziecko

O tym, że jestem w ciąży dowiedziałam się na początku jej drugiego miesiąca, pojawił się wówczas niepokój, czy przez ubiegły miesiąc odpowiednio dbałam o siebie i rozwijającego się we mnie małego człowieczka. Do dziś nie umiem odpowiedzieć na to pytanie, postanowiłam jednak wtedy, że będę o siebie maksymalnie dbać, tak by moje dziecko rosło we mnie zdrowie i szczęśliwe. Przeczytałam miliony mniej i bardziej naukowych poradników na temat ciąży, poniżej prezentuje Wam te, które u mnie sprawdziły się najbardziej.

  1. Dieta ciążowa – w trakcie ciąży starałam się jeść tak, aby jak najbardziej dogadzać mojemu dziecku. Dlatego przez całą ciąże dbałam o jedzenie dużej ilości białka, na co dzień w mojej diecie były ryby, chude mięso, nabiał i soja, groch, fasola, itp. Jadłam też dużo innych warzyw i owoców. Białko potrzebne jest dziecku zwłaszcza w pierwszym trymestrze, kiedy organizm się kształtuje. W ciąży dużo kobiet ma problemy z niskim żelazem, ja nie chciałam przyjmować go w postaci tabletek, więc jadłam dużo wątróbki i buraków. Unikałam natomiast słodyczy, napojów gazowanych i tłustych potraw.

  2. Aktywność fizyczna – wiadomo: im większy mamy brzuch, tym trudniej się nam poruszać i tym mniejszą mamy na to ochotę. Ja jednak starałam się codziennie przynajmniej przez godzinę spacerować. Najczęściej mąż mi w tym towarzyszył, więc były to romantyczne spacery w dwójkę i pół. Często też chodziłam na basen, bo pływanie dawało dużą ulgę mojemu kręgosłupowi.

  3. Szkoła rodzenia – zapisaliśmy się także z mężem do szkoły rodzenia i jest to coś, co absolutnie polecam każdemu. Dowiedzieliśmy się tam wiele ciekawych rzeczy i nie mówię tutaj wyłącznie o samym porodzie, ale także o pielęgnacji dziecka, o tym jak je prawidłowo trzymać i jak radzić sobie z problemami. Szkoła rodzenia zaoszczędziła nam wiele stresów i uchroniła od paniki po tym jak urodził się Patryk i zdarzały mu się kolki i bezdechy.

  4. Regularne badania – wydaje się, że nie trzeba o tym przypominać żadnej przyszłej mamie, ale jednak nadal są takie, które uważają, że na badania idzie się przed samym porodem. Błąd – podczas ciąży trzeba się badać regularnie.