Podatki, które trzeba odprowadzać w Hiszpanii- co warto wiedzieć na ich temat?

Konieczność płacenia podatków za pewne dla każdego jest czymś oczywistym. Dotyczy to zarówno działalności w naszym kraju jak i za granicą. Chcąc jednak wyjechać i rozpocząć swoją działalność w innym kraju- chociażby w Hiszpanii- dobrze jest wcześniej zapoznać się z obowiązującymi tutaj stawkami podatkowymi.

Podatki można podzielić na różne kategorie. Niektóre obowiązują osoby pracujące w Hiszpanii takie jak podatek VAT czy podatek dochodowy. Specjalne rodzaje podatków są przypisane do prowadzonej w tym kraju działalności, mowa tutaj na przykład o podatku od działalności spółki. Jak wygląda w praktyce prawo podatkowe w Hiszpanii? Czy konieczne do płacenia podatki w tym kraju można określić jako niskie czy raczej wysokie?

Decentralizacja systemu podatkowego

To, na co na pewno warto zwrócić uwagę to fakt, że w Hiszpanii mamy do czynienia z częściową decentralizacją systemu podatkowego. Hiszpanię dzieli się na 17 autonomicznych regionów. Oznacza to, że na terenie tych regionów część podatków jest dokładnie taka sama wszędzie w całym kraju, a część będzie się między sobą różnić. To, jakie podatki będziemy płacić jako przedsiębiorcy może być więc zależne od tego, na terenie jakiego regionu będziemy mieszkać i operować.

 

W skrócie, prawo podatkowe w Hiszpanii przewiduje podatki krajowe, regionalne oraz lokalne. Chcąc dowiedzieć się czegoś więcej na temat podatków w Hiszpanii warto odwiedzić stronę biura księgowego prowadzącego swoja działalność na terenie Hiszpanii. Wchodząc w link https://biuroksiegowewhiszpanii.pl uzyskamy także możliwość skorzystania z profesjonalnego doradztwa biznesowego- bardzo przydatnego na starcie własnej działalności.

Podatki pośrednie i bezpośrednie

Podatki obowiązujące w Hiszpanii można też podzielić w następujący sposób:

 

  • Podatki pośrednie- jest to przede wszystkim podatek VAT od towarów i usług, który płacimy przy okazji dokonywania pewnej operacji, a nie bezpośrednio w urzędzie. W zależności od tego, czego dotyczy obowiązują tutaj następujące stawki: 21%, 10% oraz 4%. W przypadku niektórych branż obowiązuje także zerowa stawka podatkowa, dotyczy to chociażby usług edukacyjnych czy medycznych.
  • Podatki bezpośrednie- do takich podatków można przede wszystkim zaliczyć podatek dochodowy od osób fizycznych. Taki podatek obejmuje także rezydentów, którzy w danym roku kalendarzowym spędzili na terenie Hiszpanii przynajmniej 183 dni. Poniżej tej ilości rozliczenia wyglądają odrobinę inaczej. Stawka tego podatku jest progresywna, co oznacza, że rośnie wraz z dochodami. Przewidziana została także kwota wolna od podatku. Stawka podatkowa rozpoczyna się od 19%, a kończy na 47%. Innym rodzajem podatków bezpośrednich jest podatek od osób prawnych, czyli od firm. Można tutaj zaliczyć jednoosobowe działalność gospodarczą oraz spółkę. Przedsiębiorcy najczęściej mogą korzystać z obniżenia stawki podatkowej przez pierwsze dwa lata prowadzonej działalności, co ma zwiększać ich szanse utrzymania się na rynku. Do podatków bezpośrednich można też zaliczyć opodatkowanie zysków kapitałowych. Również jest to podatek progresywny i jest określany jako „podatek od oszczędności”, zaczyna się na wartości 19%, a kończy na 26%. W przypadku nierezydentów wysokość tego podatku jest stała i wynosi 19%.