Zdrowe odżywianie – jak zadbać o odpowiednią dietę dziecka?

Dieta dziecka jest bardzo ważną częścią jego życia, ponieważ wpływa na jego zdrowie, rozwój i prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Zbilansowana dieta dla dzieci, ale także dorosłych, to klucz do prowadzenia zdrowego stylu życia. Ważne jest, aby rodzice pamiętali, że każde dziecko ma inne potrzeby żywieniowe oraz dzienne zapotrzebowanie energetyczne, które należy zaspokoić. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że nasze dziecko będzie posiadać odpowiednią ilość energii niezbędnej do wykonywania codziennych czynności, ale także nie będzie ono drażliwe czy roztargnione co w młodym wieku jest niezwykle ważne. Jak więc stworzyć odpowiednią dietę dla dzieci? Czy warto skorzystać z pomocy profesjonalnego dietetyka dziecięcego? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, znajdziesz w poniższym artykule!

 

Dieta dla juniora – podstawowe reguły odżywiania

Choć każde dziecko ma inne zapotrzebowanie oraz preferencje żywieniowe, istnieją pewne odgórnie ustalone zasady odżywiania, które również pomogą zarówno rodzicom, jak i dzieciom, zadbać o zdrowe odżywianie. Dieta dla dzieci może wydawać się drastycznym określeniem, jednak w tym przypadku nie oznacza ona odchudzania czy redukcji, a odpowiedniego dopasowania ilości składników odżywczych, wody, minerałów i witamin do potrzeb organizmu dziecka. Zanim więc skorzystasz z porady dietetyka dla dzieci, dowiedz się jak samodzielnie możesz zadbać o zdrowe nawyki żywieniowe Twojego dziecka!

 

Przede wszystkim zadbaj o to, by dieta Twojego dziecka była bogata w tłuszcze, węglowodany oraz białka. Składniki te odpowiadają za prawidłowy rozwój oraz funkcjonowanie organizmu, dzięki czemu dzieci mogą rosnąć, dojrzewać i nie martwić się o problemy zdrowotne. Dieta dla juniora powinna być również oparta o wykorzystanie jak największej ilości świeżych warzyw oraz owoców. Nie zmuszaj jednak dziecka to spożywania produktów, których nie chce lub nie lubi jeść. Pozwól mu poznać jego preferencje żywieniowe i pielęgnuj je dostarczając mu codziennie świeżą porcję owoców lub warzyw, które lubi. Bardzo ważna jest również regularność oraz ilość spożywanych w ciągu dnia posiłków. Dzieci powinny w ciągu dnia zjeść od czterech do pięciu pełnowartościowych posiłków. Postaraj się ograniczyć spożywaniu słodkich przekąsek, żywności wysoko przetworzonej oraz fast foodów. Nie należy ich całkowicie wykluczyć z diety dziecka, ponieważ doskonale wiemy, że zakazany owoc kusi najbardziej, jednak warto spożywać je z rozsądkiem. Jeśli jednak martwisz się, że z powodu złych nawyków żywieniowych Twoje dziecko może mieć w przyszłości poważne problemy ze zdrowiem, udaj się do dziecięcego dietetyka, który zadba o prawidłowy sposób odżywiania swojego małego pacjenta.

 

Dietetyk dla dzieci – kiedy skorzystać z jego usług?

Dziecięcy dietetyk to specjalista, który udziela wskazówek dotyczących zdrowego odżywiania i nawyków związanych ze zdrowym stylem życia dla dzieci. Dietetycy w tej dziedzinie są nie tylko wykwalifikowani do udzielania porad co jeść, ale także rozumieją potrzeby rozwojowe dzieci i to jak żywność może wpływać na ich zdrowie fizyczne, psychiczne i emocjonalne. Z usług dietetyka dziecięcego powinni skorzystać rodzice, którzy obawiają się, że ich wiedza z zakresu odżywiania jest niewystarczająca i może powodować problemy zdrowotne takie jak np. otyłość czy choroby serca.