Marvel comics i superbohaterowie? Komiksowe alternatywy dla dzieci!

Komiksy to bardzo ciekawa forma literacka, która łączy ze sobą formułę książki z obrazkami różnej maści. Daje niesamowite pole do popisu dla autora. Wszystko dlatego, że komiks nie zamyka się na żadną konwencję. To nie jest tylko i wyłącznie zbiór opowieści o superbohaterach z Marvel Comics czy DC. To mogą być nawiązania do filmów noir, adaptacje książek, historie przygodowe dla dzieci czy nawet horrory! Dlatego też komiksy stanowią genialny dodatek do rozwoju dziecka i młodzieży. Z początku komiksy były tylko i wyłącznie krótkimi, humorystycznymi dodatkami do gazet amerykańskich. Jednak już przed II Wojną Światową pojawiły się liczny wydawnictwa, które zdominował rynek i zarazem porwał do czytania miliony zapaleńców. Komiksy wciągają i potrafią być równie wartościowe co książki. Zobaczcie, które z nich idealnie nadają się dla każdego dziecka (i nie tylko). W końcu najlepsze przygodowe historie są dobre dla przedstawicieli paru pokoleń!

 

Asteriks i Obeliks

 

Zacznijmy może od absolutnych klasyków, które są ponadczasowe i przypadły do gustu już paru pokoleniom. Moja osobista podróż komiksowa rozpoczęła się od przygód dzielnych Galów – Asteriksa i Obeliksa. Nie trzeba właściwie tutaj przedstawiać powodów, dla których ten komiks jest tak dobry. Obfituje we wspaniały humor, świetnie wyglądające ilustracje i co ważne – mamy do dyspozycji dziesiątki zeszytów i części. W końcu Rene Goscinny i Alberto Uderzo zainaugurowali serię jeszcze w 1959 roku! Francuska seria ma w sobie “to coś”. Młody człowiek, czytając lekturę, chce mieć wartką akcję, elementy magiczne, ale także humor. Dlatego może zanim przedstawimy dziecku dość toporną literaturę historyczną, to dobrym pomysłem będzie wprowadzenie do tematu od tej mniej poważnej strony.

 

Tymek i Mistrz

 

Czas na mniej znaną pozycję i co najważniejsze polski komiks! W XXI wieku polscy twórcy nie próżnowali i nadal wydają świetnie przyjmowane dzieła. Jedna serią, która wyjątkowo wyróżnia się jest Tymek i Mistrz. To kolejna pozycja humorystyczna, zapoczątkowana w 2002 roku przez Rafała Skarżyckiego (scenariusz) i Tomasza Lwa Leśniaka (rysunki). Tymek i Mistrz opowiada o przygodach czarnoksiężnika i jego młodego ucznia. Jak można się domyślić, seria obfituje w magię, szalone przygody. Głównym złoczyńcą jest czarownik Psuj i Popsuj. Tymek i Mistrz to głównie dwustronnicowe, krótkie hisotrie, lecz pojawiły się także dłuższe wydania. Komiks zawiera elementy baśniowe, choć z około średniowiecznym klimatem kontrastują pewne urządzenia i elementy współczesne (kamery, aparaty czy sama postać reporterki). Co więcej, główni bohaterowie są w pełni świadomi tego, że ich świat jest komiksem. Prowadzą dialog z czytelnikiem.

 

Lucky Luke

 

Dla dzieciaków trochę starszych warto wrócić do francuskich serii komiksowych. W tym wypadku scenariusz napisał sam Rene Goscinny. Chodzi tu o najsłynniejszego kowboja, którego sporo dzieci może kojarzyć już z kreskówki. Oczywiście Lucky Luke to nie tylko animacje (pojawił się nawet pełnometrażowy film), ale pierwowzór komiksowy! Luke jest kowbojem, mistrzem rewolwerów. Strzela najszybciej na całym Dzikim Zachodzie i ma…gadającego konia – Wesołka, który jest jego najlepszym kumplem. Jego głównymi wrogami są bracia Daltonowie. Marvel Comics może i jest czołowym wydawcą komiksów na świecie, ale europejskie komiksy oferują literaturę na najwyższym poziomie!

atomcomics.pl