I Komunia Święta – organizacja w kościele

Pierwsza Komunia Święta to w zasadzie pierwsza uroczystość w życiu dziecka, którą zapamięta a w której stanowi najważniejszą osobę. Najczęściej przyjęcia komunijne to spotkania rodzinne znacznie szersze niż urodziny dziecka, a jak wiadomo większość dzieci ochrzczonych jako niemowlęta swojego chrztu nie pamięta. Zatem to właśnie komunia jest tym momentem w życiu, w którym cała rodzina po raz pierwszy zbiera się, aby świętować ważny etap w życiu dziecka. Rodzice mają tego świadomość dlatego dbają, by przyjęcia komunijne ich pociech były okazałe i by dzieci dobrze się na nich bawiły.

Nim jednak dojdzie do przyjęcia, poprzedza je uroczystość kościelna, podczas której dzieci po raz pierwszy przystępują do komunii. Przyjęło się, że ze względu na wagę tego dnia zarówno chłopcy, jak i dziewczynki przychodzą elegancko ubrani do kościoła. W jednych parafiach dzieci ubierane są w jednakowe alby w innych wybiera się dla dziewczynek długie, białe sukienki komunijne, a dla chłopców eleganckie garnitury na komunię. Są także miejscowości, w których istnieje znaczna dowolność stroju. Ma on być elegancki i stosowny do okazji, ale dzieci nie muszą mieć identycznych sukienek czy garniturów. Poszukując właściwego stroju dla chłopców na komunię warto przejrzeć katalogi i strony prezentujące – garnitury komunijne np http://www.ewtex.pl/.

Gdy sukienki i garnitury na komunie są już gotowe, dzieci przygotowane do przyjęcia komunii przychodzi czas na uroczystość. Tutaj także w różnych parafiach bywają różne zwyczaje. W wielu przyjęło się, że rodzice wynajmują dekoratorów, którzy przystrajają kościół specjalnie na tę okazję. W wielu miejscach tradycją jest również, że rodzice dzieci komunijnych kupują do swojej parafii przedmioty niezbędne do obsługi mszy czy też związane z codzienną działalnością kościoła. Czasem są to ornaty, innym razem alby dla ministrantów, jeszcze innym kielich czy monstrancja. Wszystko zależy od aktualnych potrzeb kościoła, tego typu dary są najczęściej ustalane z proboszczem parafii, aby fundatorzy kupili naprawdę potrzebne rzeczy.

Często także rodzice, chcąc być blisko swoich dzieci odpowiednio aranżują ławki kościelne. Dokonywana jest rezerwacja pierwszych rzędów lub zostają specjalnie ustawione krzesła dla rodziców obok ich pociech. Co charakterystyczne dzieci w tym szczególnym dla nich dniu stoją najbliżej ołtarza i tam też mają przygotowane dla nich miejsca. W niektórych parafiach jest także tradycją, że dzieci przyjmują swoją pierwszą komunie mając po obu stronach matkę i ojca.