Bezpiecznie czy tanio? Kryteria wyboru parkingu podczas lotu z dzieckiem

Od zawsze zastanawiamy się, czy przy wyborze przedmiotu lub usługi kierować się jego niską ceną, czy jednak warto postawić na jakość, solidność i bezpieczeństwo. Ten sam dylemat dotyczy wyboru parkingu przy lotnisku. Czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie, udając się na wymarzony urlop lub w służbową podróż? Czym należy się kierować przy decyzji na konkretny przylotniskowy parking (Pyrzowice, Strachowice czy Lublinek)?

Transport samochodem na lotnisko z dzieckiem

Na szczęście, na większość portów lotniczych w naszym kraju można dostać się środkami transportu publicznego, wciąż jednak Polska pozostaje w tyle za innymi, europejskimi państwami. Na piętnaście lotnisk pasażerskich, pociągiem można dojechać jedynie na siedem w Warszawie, Modlinie, Krakowie, Gdańsku, Szczecinie, Lublinie i Olsztynie. Na pozostałe, choćby takie jak bardzo ważny i prężnie rozwijający się port lotniczy w Katowicach – Pyrzowicach, Wrocławiu czy Łodzi trzeba niestety dostać się busami.

Nie jest to jednak komfortowe rozwiązanie przy dużej ilości bagaży, małych dzieciach czy starszych osobach. Nie kursują one także dostatecznie często, a bilety bywają absurdalnie drogie. Jedyną alternatywą jest wybór własnego samochodu jako środka transportu. Trzeba go jednak zostawić na parkingu na czas nieobecności. Czym się kierować przy jego wyborze?

Cena postoju jest bardzo ważna…

Sam służbowy wyjazd czy tym bardziej upragnione wakacje generują już duże koszty, dlatego nie warto przepłacać za parking. Z drugiej jednak strony samochód należy do jednych z najbardziej wartościowych rzeczy, jakie posiadamy, nie powinniśmy więc zbytnio na nim oszczędzać. Jedynie w sytuacji, gdy kluczową rolę pełnią dla nas koszty, można zdecydować się na jeden z najtańszy parking (Pyrzowice, Strachowice czy Lublinek prezentują szczególnie atrakcyjne ceny). Zawsze jednak przed wyborem należy sprawdzić, jakie zabezpieczenia posiada dany parking.

… jednak najważniejsze jest bezpieczeństwo auta i dziecka podczas transferu

Odpowiedni parking powinien być strzeżony i monitorowany codziennie przez całą dobę. Standardem jest również to, że oferują one pełny zakres ubezpieczenia na czas postoju. Dodatkowo ważne są udogodnienia, takie jak bezpłatny transport na teren portu lotniczego, zadaszona poczekalnia, skrytka depozytowa czy restauracja (np. to wszystko oferuje parking Pyrzowice Atmosfera, który jest oddalony od lotniska o 100 metrów). Gdy znajdziemy kilka parkingów o takim samym standardzie możemy wybrać ten o niższej cenie, mając jednocześnie pewność, że samochód będzie należycie pilnowany i chroniony.