Klocki Cobi, czy Lego? Które wybrać dla dziecka?

Chcesz podarować swoim pociechom edukacyjną, a równocześnie sprawiającą ogromną frajdę, zabawkę? W takim przypadku trudno o lepszy wybór, niż klocki. Pozwalają one bowiem z jednej strony puścić wodze fantazji, a z drugiej rozwijać analityczne zdolności. Jedno i drugie jest niezwykle ważne dla ogólnego rozwoju dziecka. Po jakiego producenta jednak sięgnąć? Wybrać klasyczne Lego, czy też może klocki Cobi? Przekonajcie się sami, czytając nasz artykuł

 

Klocki Cobi, a może Lego, czyli odwieczny spór

 

Spór pomiędzy Lego i  Cobi rozpoczął się niemalże 30 lat temu, kiedy to duński gigant zażądał od niewielkiej, polskiej firmy, która zaczynała swoją działalność u schyłku komunistycznej epoki, przerwania produkcji ze względu na rzekomy plagiat ich produktów. Przez ponad dwadzieścia lat trwał sądowy konflikt pomiędzy przedsiębiorstwami, ostatecznie zakończony na korzyść polskiego producenta, który w przeciągu tego czasu zmienił się z mało znanej firemki, z mało znanego kraju, w rozpoznawalną na całym świecie markę. Dziś ich zabawki podbijają nie tylko Europę, Azję, ale też Amerykę Południową. Swoje powodzenie Cobi zawdzięcza determinacji, a także kreatywnemu rozwijaniu pomysłów tkwiących u podstaw sukcesu Lego.

 

Zwykle produkty jednej i drugiej marki znajdziemy w tych samych sklepach internetowych, jak np. krainaklockow.com/k/klocki/cobi, a także na tych samych półkach sklepowych. Choć z pozoru są do siebie tak podobne, sporo je od siebie różni.

 

Kompatybilne sześciany

 

Najpierw jednak kilka słów o podobieństwach. Bardzo często przy okazji porównywania klocków jednej i drugiej marki, pojawia się pytanie o ich wzajemną „przyczepność”. Spieszymy donieść, że sześciany Lego i Cobi łączą się, dzięki czemu możemy z powodzeniem bawić się równocześnie jednymi i drugimi, tworząc jeszcze bardziej fantazyjne i kreatywne konstrukcje. Na tym jednak kończą się podobieństwa pomiędzy jedną, a drugą marką.

 

Zestawy: Cobi WW2 vs. Lego Ninjago

 

Jak z kolei ma się sprawa z samymi zestawami? Dla prawdziwych klockowych maniaków jest przecież to sprawa pierwszorzędna. Niestety w przypadku klocków Cobi nie pobawimy się postaciami znanymi z najnowszych filmów, gdyż pod tym względem Lego bije na głowę wszystkie inne marki, rokrocznie wykupując coraz to więcej nowych licencji. Cobi może się jednak pochwalić interesującymi i oryginalnymi zestawami historycznymi, jak chociażby Cobi WW2, czy też zestaw związany z bitwą pod Grunwaldem. Wiele osób chwali również figurki Cobi za ich bardziej szczegółowy, oraz odpowiadający ludzkiej anatomii, wygląd.

Tańsza alternatywa

 

Co prawda sformułowanie „tańsza alternatywa” nie zawsze brzmi zachęcająco, szczególnie dla rodziców którzy chcą dla swoich dzieci zabawek jak najlepszej jakości, to nie ma co ukrywać, że dużym plusem klocków Cobi jest ich cena, zwykle dużo niższa w porównaniu do astronomicznych kosztów związanych z najnowszymi zestawami klocków Lego.

 

Nierozstrzygnięty pojedynek

 

Choć spór pomiędzy Cobi i Lego został rozstrzygnięty w sądzie na korzyść tego pierwszego, to my nie możemy jednoznacznie powiedzieć, która marka jest lepsza. Pojedynek ten pozostaje nierozstrzygnięty, bowiem wiele zależy tu od zainteresowań naszego dziecka i to nimi powinniśmy się przede wszystkim kierować przy kupnie. Wyborowi Cobi z całą pewnością sprzyja niższa cena, oraz oryginalne, bardziej „rodzime” zestawy, jednak każdy rodzic wie, jak trudno jest nakłonić dziecko, by wybrało równie funkcjonalny zestaw klocków, pozbawiony jednak ulubionych postaci z bajek i filmów.

 

Naszym zdaniem warto rozpocząć przygodę z klockami, od tańszych zestawów i jednej i drugiej marki, aby dziecko samo mogło przekonać się, co do różnic pomiędzy nimi, oraz ocenić, czy naprawdę są one tak istotne, jak o tym zapewniają producenci.