dziecko

Rodzice w walce z otyłością dzieci

Nadwaga i otyłość to ogromny problem światowej populacji. Problem ten dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. Okazuje się, że dzieci w coraz młodszym wieku mają nadwagę, a nawet są otyłe. Według badań z 2020 r., na 36 przebadanych rozwiniętych i rozwijających się krajów, Polska jest w czołówce, jeśli chodzi o nadwagę wśród młodego pokolenia. Zdając sobie sprawę z rozmiaru tego problemu ministrowie zdrowia i edukacji podejmują działania, które mają zmierzać do zmniejszenia jego skali. Wyrazem tego są lekcje poświęcone zdrowemu odżywianiu, duża liczba godzin wychowania fizycznego w programie szkolnym czy zdrowe przekąski w szkolnych sklepikach. Jednak bez udziału rodziców problem ten trudno będzie zminimalizować.
To właśnie rodzice muszą zadbać, aby dieta dziecka była zdrowa, bogata w składniki odżywcze i pozbawiona tłuszczy oraz prostych cukrów. Niestety rodzice często chcąc dać dziecku wszystko, co najlepsze dają mu bez ograniczeń słodycze i niezdrowe, słone przekąski. Jednym z podstawowych działań, jakie należy podjęć, jest uświadomienie rodzicom, że wręczając dziecku słodycze nie dają mu tego co najlepsze, ale szkodzą. Często też w prezencie dla najmłodszych rodzina i znajomi wręczają im słodycze. To kolejny trwający w świadomości społecznej niezdrowy nawyk, który należy wyeliminować.

W odpowiedzi na rosnący problem nadwagi i otyłości wśród dzieci coraz więcej klinki dietetycznych ma w swojej ofercie dietę junior, która przeznaczona jest dla dzieci m.in. https://projektzdrowie.info/diets/dieta-junior/. Oczywiście jadłospis powinien być dostosowany do wieku dziecka. Inaczej należy odżywiać dziecko pięcioletnie, a inna będzie dieta dla młodzieży. Ważne jest nie tylko wiek, ale także tryb życia latorośli. Świadomi problemów swojego dziecka rodzice, często korzystają z diety junior czy diety dla młodzieży, aby pomóc swoim pociechom w zrzuceniu wagi. Taka dieta może być skuteczne, jeśli podczas jej układania wzięto pod uwagę upodobania dziecka. Jeśli maluchowi będzie smakowało to, co je znacznie łatwiej będzie wpłynąć na jego wagę.

Kolejną rzeczą, która jest istotna i którą mogą zrobić rodzice, jest zachęcania dziecka do aktywności fizycznej. Jeśli cała rodzina zacznie chodzić na długie spacery, czy jeździć na rowerach to jej małoletni członkowie z pewnością chętnie będą brać udział w takich aktywnościach. Rozwiązaniem może być też zapisanie dziecka na basen czy inne zajęcia dodatkowe, które opierają się na jego ulubionej aktywności fizycznej. Dziecko w otoczeniu kolegów, także chętniej będzie podejmowało tego typu działania.