Klocki drewniane – od kiedy dla dziecka oraz dlaczego warto się na nie zdecydować?

Wybierając zabawki dla swojego dziecka, możemy przebierać w różnych formach, kształtach, kolorach i rozmiarach. Na rynku pojawiają się coraz to nowsze, głośniejsze, bardziej kolorowe i… plastikowe zabawki. Niewiele z nich jednak podaruje Twojemu dziecku tyle korzyści co klocki drewniane. Dlaczego właśnie klocki i dlaczego drewniane, o tym w dzisiejszym artykule.

 

Dlaczego właśnie klocki drewniane?

Zabawki wykonane z drewna to produkt idealny dla Twojego dziecka. Drewno jest o tyle wdzięczne, że bardzo dobrze się starzeje i rzadko kiedy psuje się z byle powodu. Nie można tego samego powiedzieć o plastikowych odpowiednich drewnianych zabawek. Nic dziwnego, że często są one przekazywane kolejnym pokoleniom w rodzinie. Na korzyść klocków drewnianych i innych zabawek wykonanych z drewna przemawia również ich prostota. Są to bardzo minimalistyczne przedmioty, które nie atakują dziecka zbyt dużą ilością bodźców. Dzięki temu maluch nie ma narzucanego sposobu myślenia, nie jest też zagubiony. Może używać drewnianej zabawki, tak jak tylko mu się to podoba.

Klocki – najlepsze wśród zabawek

O tym, dlaczego zabawki wykonane z drewna są świetnym wyborem dla Twojego dziecka, już wiemy. Warto przyjrzeć się również zaletom, jakie daje zabawa klockami. Jeśli zdecydujemy się na minimalistyczne klocki drewniane dla naszego dziecka, to wesprzemy tym samym rozwój jego kreatywności. Mogą z nich powstać dowolne budowle, jakie tylko mogłoby wymyślić nasze dziecko. Może ono budować po to, aby na koniec zniszczyć swoje dzieło, albo po to, aby było ono ozdobą jego pokoju. Klocki również przydadzą się do tworzenia elementów potrzebnych do innego rodzaju zabaw.

 

Od kiedy klocki drewniane dla dziecka?

Klocki są o tyle funkcjonalnym rodzajem zabawki, że korzystać z nich mogą nawet najmłodsze dzieci. Oczywiście w wieku niemowlęcym nie będą one używane tak efektownie, jak w późniejszych latach. Nie mniej, już kilkumiesięczne dziecko może mieć frajdę z klocków drewnianych. Przede wszystkim chodzi o rozwijanie małej motoryki już od najmłodszych lat. Nasze dziecko będzie uczyło się chwytania przedmiotów o różnych kształtach, strukturach i rozmiarach. Duże i proste zabawki drewniane nie stanowią zagrożenia dla naszego malucha. Możemy spokojnie pozwolić mu na ich chwytanie, podnoszenie i odrzucanie. Dopiero około roczne dziecko będzie próbowało układać z klocków budowle i inne wymyślone konstrukcje.

 

Jak dopasować klocki drewniane do wieku dziecka?

Najmłodsze dzieci do około roku lub nawet dwóch lat powinny posiadać najprostsze i możliwie duże klocki. Dzięki temu wyeliminujemy ryzyko połknięcia jakiegoś mniejszego elementu. Powinniśmy jednocześnie zwrócić uwagę na wagę klocków. Zbyt ciężkie klocki drewniane nie będą atrakcyjne dla najmłodszych dzieci.

 

Im nasze dziecko jest starsze, tym bardziej możemy pozwolić sobie na kupno również klocków cięższych oraz w mniejszych rozmiarach. Klocki drewniane są świetnym pomysłem dla dzieci w każdym wieku. Naszemu maluchowi coraz sprawniej będzie szło tworzenie wież, domów, czy innych budynków. To prawda, że z czasem chętniej będzie ono sięgało po figurki superbohaterów, czy samochody na baterie, nie mniej nauczone korzystania z zabawek dobrej jakości, na pewno będzie do nich wracało w przyszłości. Kto wie, być może, gdy zostanie rodzicem, to właśnie jego dzieci odziedziczą nieśmiertelne klocki drewniane?