Ciąża a rentgen zębów. Dlaczego nie wolno robić RTG w ciąży?

Mimo że zdjęcie rentgenowskie to bardzo popularne badanie, które wykonujemy dosyć często, to nie jest ono dla naszego zdrowia tak do końca dobre. A co dopiero dla zdrowia płodu. Warto jest mieć tę świadomość przed zdecydowaniem się na wykonanie RTG. Jednak czy dotyczy to również rentgena stomatologicznego? Czy tak mała dawka promieniowania w tak sporej odległości od płodu może na nie jakkolwiek wpłynąć?

 

Wpływ promieni rentgenowskich na ciało człowieka

U człowieka, który jest wystawiony na silne działanie promieni rentgenowskich, pojawia się zwiększone ryzyko zachorowania na raka. Mimo że właśnie dzięki tym samym promieniom jesteśmy w stanie go leczyć. Ponadto często wspomina się o możliwości mutacji DNA człowieka, w związku z oddziaływaniem promieni rentgenowskich. Istnieje również ryzyko zachorowania na anemię, a nawet uszkodzeń komórek, które mogą doprowadzić do bezpłodności. Jednak, czy mówimy w tym momencie o takiej dawce, która jest używana podczas zwykłego zdjęcia RTG? Oczywiście, że nie. Czy to jednak zmienia cokolwiek dla kobiet w ciąży?

 

Ciąża a RTG

Przed każdym badaniem RTG u kobiet, lekarz zapyta, czy jest ona w ciąży lub, czy istnieje ryzyko ciąży. Dlaczego to takie ważne, aby szczerze odpowiedzieć na postawione pytanie? Ponieważ promieniowanie rentgenowskie może uszkodzić rozwijający się płód. A dokładnie ryzyko obejmuje poronienie, wystąpienie nieprawidłowości w rozwoju płodu, a także możliwość wystąpienia nowotworu u dziecka. Nie mniej, są to założenia, które wcale nie muszą się sprawdzić. Szczególnie gdy planujemy wykonanie rentgena zębów. Duże znaczenie bowiem odgrywa miejsce, które poddawane jest napromieniowaniu.

 

Ból zęba w ciąży, co robić?

Przede wszystkim nie bać się pójść do dentysty. Może się okazać, że leczenie zęba odbędzie się bez konieczności wykonywania rentgena stomatologicznego. Wtedy problem z głowy. Jednak istnieją takie przypadki, w których faktycznie należy zajrzeć głębiej, ponieważ w innym wypadku pacjentka nie otrzyma koniecznej pomocy. W szczególności dotyczy to sytuacji, gdy występuje naprawdę silny ból. Być może w takim wypadku próchnica dochodzi aż do rdzenia zęba. Dlatego wtedy prześwietlenie zęba okaże się nieuniknione. Tym bardziej że ból sam nie odpuści.

 

Niektórzy twierdzą, że RTG zębów w ciąży nie ma żadnego wpływu na płód. Mimo że niemal można się z tym zgodzić, to jednak zawsze należy brać pod uwagę ewentualne ryzyko. Pamiętajmy, że podczas wykonywania takiego zdjęcia, pacjent ubierany jest w ochronny strój. Różni się to znacząco od sytuacji, w której bezpośrednio prześwietlamy okolice brzucha. Szczególnie niskie ryzyko wystąpienia powikłań u płodu ma miejsce w pierwszych dniach ciąży. Oprócz tego ważną kwestią, o której należy pamiętać, jest fakt, że dzisiejsze badanie RTG różni się znacząco od tego wykonywanego kiedyś. Dawka takiego promieniowania jest zdecydowanie mniejsza.

 

Kobiety w ciąży bardzo często mogą chcieć ograniczyć ryzyko jakiegokolwiek negatywnego wpływu na rozwój dziecka. Jest to w pełni zrozumiałe. Jednak nie należy wariować. Przydatność rentgena stomatologicznego i rentgena w ogóle jest nieoceniona, jednak w szczególności RTG zębów nie powinno wpłynąć negatywnie ani na płód, ani na ciężarną kobietę.